Wpływ diety bogatej w likopen na profil lipidowy i obniżanie ryzyka miażdżycy

Odkryj, dlaczego czerwony pomidor może być kluczem do zdrowego serca! Dowiedz się, jak dieta bogata w likopen wpływa na profil lipidowy i obniża ryzyko miażdżycy. Czytaj więcej na blogu Lycopharm!

Czy wiesz, że jednym z najbardziej niedocenianych bohaterów w walce o zdrowie serca jest… czerwony pomidor? 

Tak, dobrze przeczytałeś. To nie żart. Pomidor, a dokładniej skarb, który ma w sobie – likopen, może być kluczem do utrzymania w dobrej kondycji naczyń krwionośnych i obniżenia ryzyka miażdżycy. 

W dzisiejszych czasach, kiedy zdrowie staje się priorytetem dla coraz większej liczby osób, warto zwrócić uwagę na dietę jako kluczowy czynnik wpływający na nasze zdrowie serca i ogólną kondycję organizmu. Jednym z elementów, który zyskuje coraz większe uznanie za swoje korzystne właściwości, jest silny antyoksydant – likopen. 

Ale jak dokładnie dieta bogata w likopen może wpływać na profil lipidowy i zmniejszać ryzyko miażdżycy? Przekonajmy się, dlaczego warto rozważyć go jako tajną broń w naszej codziennej diecie.

Likopen – skarb z natury

Likopen to organiczny związek chemiczny z grupy karotenoidów, który nadaje czerwoną lub pomarańczową barwę niektórym owocom i warzywom, takim jak pomidory, papryka czy arbuz. Jest to jeden z głównych pigmentów roślinnych odpowiedzialnych za ich barwę, ale jego rola w zdrowiu sięga o wiele głębiej niż tylko energetyczny kolor.

Oprócz nadawania koloru potrawom, likopen jest potężnym antyoksydantem, który pomaga w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie. 

Jest to szczególnie istotne, ponieważ wolne rodniki mogą prowadzić do uszkodzenia komórek i tkanek, przyczyniając się do procesów starzenia się oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym miażdżycy. Dlatego regularne spożywanie pokarmów bogatych w likopen może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania różnym schorzeniom.

Likopen a profil lipidowy

Badania sugerują, że regularne spożywanie pokarmów bogatych w likopen może korzystnie wpływać na profil lipidowy, czyli poziomy cholesterolu we krwi. 

Likopen może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL oraz podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu HDL, co sprzyja utrzymaniu zdrowia serca i zapobieganiu miażdżycy.

 

baner_desktop
baner_mobile

Zwalczanie miażdżycy

Miażdżyca to schorzenie, które charakteryzuje się odkładaniem się tłuszczów, cholesterolu i innych substancji wewnątrz naczyń krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Dieta bogata w likopen może pomóc w zapobieganiu rozwoju miażdżycy poprzez regulację poziomu cholesterolu i hamowanie procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych.

“Miażdżyca tętnic – według badań epidemiologicznych u osób z wyższym stężeniem likopenu we krwi obserwowano mniejsze nasilenie miażdżycy w obrębie tętnic. Niektóre badania wskazują, że wyższy poziom likopenu jest związany z mniejszym ryzykiem choroby wieńcowej i zawału serca wśród pacjentów z miażdżycą, lecz prawdopodobnie nie ma wpływu na ryzyko udaru niedokrwiennego.” (Gianetti i in., 2002)

Podsumowanie

Wprowadzenie do codziennej diety większej ilości pokarmów bogatych w likopen może przynieść wiele korzyści dla zdrowia serca i ogólnego stanu organizmu. Regularne spożywanie pomidorów, papryki, arbuza, napoju antyoksydacyjnego LycopenPro z witaminą C i innych źródeł likopenu może wspomóc utrzymanie prawidłowego profilu lipidowego i zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy. 

Warto więc zatroszczyć się o to, aby likopen znalazł swoje miejsce w naszym jadłospisie dbając jednocześnie o zdrowie i dobre samopoczucie.

Odkryj więcej na temat korzyści zdrowotnych likopenu na naszej stronie internetowej – https://lycopharm.com

 

Źródło: 

  1. Kohlmeier, L., Kark, J. D., Gomez-Gracia, E., Martin, B. C., Steck, S. E., Kardinaal, A. F., Ringstad, J., Thamm, M., Masaev, V., Riemersma, R., Martin-Moreno, J. M., Huttunen, J. K., Kok, F. J. (1997). Lycopene and myocardial infarction risk in the EURAMIC Study. American journal of epidemiology, 146(8), 618–626. https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.aje.a009327
  2. Ascherio, A., Rimm, E. B., Hernán, M. A., Giovannucci, E., Kawachi, I., Stampfer, M. J., Willett, W. C. (1999). Relation of consumption of vitamin E, vitamin C, and carotenoids to risk for stroke among men in the United States. Annals of internal medicine, 130(12), 963–970. https://doi.org/10.7326/0003-4819-130-12-199906150-00003
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE