Dlaczego używki są niebezpieczne dla organizmu?

Z pewnością nie raz słyszałeś/aś o używkach. Samo słowo nie wzbudza większego strachu, choć w rzeczywistości pod tą nazwą może kryć się wiele uzależniających i niebezpiecznych dla zdrowia substancji – tak jak: narkotyki, papierosy, dopalacze, czy alkohol. Łączy ich pewna wspólna cecha – nie dostarczają organizmowi żadnych pożytecznych związków.

Z pewnością nie raz słyszałeś/aś o używkach. Samo słowo nie wzbudza większego strachu, choć w rzeczywistości pod tą nazwą może kryć się wiele uzależniających i niebezpiecznych dla zdrowia substancji – tak jak: narkotyki, papierosy, dopalacze, czy alkohol. Łączy ich pewna wspólna cecha – nie dostarczają organizmowi żadnych pożytecznych związków, nie są mu zatem potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Mają natomiast udowodnione niekorzystne działanie, które w dłuższej perspektywie może przyczynić się do poważnych zaburzeń, chorób, a nawet śmierci.

Weźmy pod lupę nasze „ulubione trucizny” i dowiedzmy się, w jaki sposób dokładniej oddziałują na ludzki organizm.

ALKOHOL

Jest to łatwo dostępna i społecznie akceptowana substancja psychoaktywna, którą dostać możemy w niemalże wszystkich sklepach. Każda ilość regularnie spożywanego alkoholu może prowadzić do wielu bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Na układ nerwowy oddziałuje jak trucizna – powodując śmierć neuronów i powstawanie zmian zwyrodnieniowych włókien nerwowych. Na tym jednak jego negatywne działanie w organizmie się nie kończy. – Wpływa destrukcyjnie na zdolności poznawcze – Przyczynia się do problemów natury psychicznej – Powoduje stłuszczenie i marskość wątroby – Prowadzi do zaburzeń na tle hormonalnym – Osłabia odporność, przez co zwiększa podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe – Zaburza gospodarkę lipidową – Wpływa negatywnie na układ krążenia, mogąc prowadzić do jego niewydolności – Etanol prowadzi do stopniowej degradacji komórek mózgowych – Obniża nastrój, na dłuższą metę sprzyja częstszemu pojawianiu się epizodów depresyjnych – Zaburza równowagę elektrolityczną i powoduje odwodnienie organizmu – Niekorzystnie oddziałuje na mikroflorę jelitową, sprzyjając nadmiernemu rozrostowi bakterii i grzybów, co prowadzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej – Może wywołać krwotoczny udar mózgu – Wywołuje szereg objawów ze strony przewodu pokarmowego, tj: wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, wymioty Według Narodowego Raportu Zdrowia Polaków (2021) w Polsce aż 15 procent mężczyzn i 5% kobiet codziennie sięga po alkohol. To poważny problem, który prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych, ale w wielu przypadkach również do pogorszenia relacji z bliskimi.

PAPIEROSY

Papierosy to kolejna bardzo szkodliwa dla zdrowia używka. Szacuje się, że w samej Polsce osób palących może być nawet 9 milionów. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 szkodliwych substancji, z czego niektóre trafiły na listę substancji toksycznych o działaniu pronowotworowym.

Do najbardziej niebezpiecznych możemy zaliczyć: tlenek węgla, toluen, arsen, substancje smoliste, czy piren.

Do czego może doprowadzić częste palenie papierosów?

 • Do wielu chorób nowotworowych, takich jak: rak krtani, przełyku, żołądka, jelita grubego, gardła, jamy ustnej, czy płuc
 • Powstawania niekorzystnego dla zdrowia stresu oksydacyjnego, który zaburza pracę organizmu na poziomie komórkowym
 • Uszkodzenia narządu wzroku i pojawienia się zaćmy
 • Osłabienia układu immunologicznego i zwiększenia podatności na infekcje
 • Chorób układu sercowo-naczyniowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy

Warto pamiętać, że zagrożenie dla zdrowia niesie również palenie bierne, które ma miejsce w sytuacji, kiedy przebywamy w towarzystwie osób aktywnie palących.

 

baner_desktop
baner_mobile

Nie wszystkie używki są złe dla organizmu.

Do tych pozytywnie oddziałujących zaliczyć możemy np: kakao, również kawę i herbatę – czyli popularne napoje pobudzające. Wiele z współczesnych badań dowodzi, że związki, które możemy znaleźć w tych produktach – wykazują pozytywny wpływ na wiele z procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Organizm człowieka naturalnie stara się bronić przed niekorzystnym wpływem używek poprzez produkcję własnych antyoksydantów – np. glutationu. Niestety, niekiedy proces ten nie przebiega zbyt efektywnie. Przyczyn należy doszukiwać się w nadmiernej ekspozycji na czynniki szkodzące, przy jednoczesnym niedoborze składników odżywczych i funkcjonalnych, dostarczanych wraz z dietą – takich jak związki aktywne, witaminy, antyoksydanty egzogenne, skondensowane nutraceutyki likopenowe.

Co musisz zapamiętać z tego artykułu?

 • Najgroźniejszymi używkami są: alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze. .
 • Używki przyczyniają się do wielu rozmaitych chorób – nawet nowotworów. .
 • Niektóre używki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia – tak jak: kawa, kakao czy herbata. Ich spożycie zależy od indywidualnych predyspozycji zdrowotnych. .
 • Negatywnym i zarazem groźnym skutkiem zażywania używek jest postępowanie objawów uzależnienia. .
 • Twój organizm produkuje własne antyoksydanty, których zadaniem jest ochrona przed negatywnym działaniem używek. .
 • Aby wspomóc organizm w przywracaniu równowagi pro i antyoksydacyjnej należy porzucić te zachowania i nawyki, które do tej sytuacji się przyczyniły. Dodatkowo rozsądnym będzie wprowadzenie do diety większej ilości przeciwutleniaczy i/lub postawienie na sprawdzoną, dobrej jakości suplementację.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE