Dlaczego uprawianie sportu korzystnie wpływa na zdrowie?

Sport to zdrowie – z tym stwierdzeniem nikt nie dyskutuje. Temat ćwiczeń fizycznych nabiera szczególnego tempa w obecnych czasach, tak bardzo zdominowanych przez stres, pogoń za pieniądzem i złe nawyki żywieniowe. Ludzie żyją w pośpiechu, w pracy często siedzą przy biurku, a czas wolny spędzają na odpoczynku przez telewizorem lub smartfonem.

Sport to zdrowie – z tym stwierdzeniem nikt nie dyskutuje. Temat ćwiczeń fizycznych nabiera szczególnego tempa w obecnych czasach, tak bardzo zdominowanych przez stres, pogoń za pieniądzem i złe nawyki żywieniowe. Ludzie żyją w pośpiechu, w pracy często siedzą przy biurku, a czas wolny spędzają na odpoczynku przez telewizorem lub smartfonem.

Nie lepiej wygląda sprawa żywienia – w olbrzymiej ilości produktów dostępnych na rynku znaleźć możemy dodatki – w tym konserwanty, barwniki, nadmiar cukru, tłuszcze trans i składniki słabej jakości, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Mogą one przyczyniać się do osłabienia wydolności ciała, braku energii, stanów zapalnych, czy nawet poważniejszych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Całość dodatkowo pogarsza tak bardzo obciążająca organizm kwestia stresu i przejadania się – szczególnie wieczorami.

Uprawianie aktywności fizycznej (joga, taniec, siłownia, bieganie, pływanie, trucht, skakanka, sporty drużynowe) – z naciskiem na taką, która będzie dostosowana pod możliwości naszego aktualnego stanu zdrowia – może przynieść nam szereg korzyści. Medyk Stefana Batorego mawiał, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale żadne leki nie zastąpią ruchu.

Osoby niepodejmujące się regularnej aktywności fizycznej narażone są na choroby kości i stawów, choroby układu krążenia, atrofię mięśni, złą postawę, otyłość, problemy z kręgosłupem i oddychaniem, jak również inne problemy zdrowotne wynikające z braku ruchu w połączeniu z niewłaściwym sposobem odżywiania.

Warto pamiętać, że oprócz ciała cierpi również umysł, ponieważ brak aktywności wraz z przetworzoną dietą – przyczynia się do występowania zaburzeń hormonalnych, wzrostów i równie szybkich spadków cukru we krwi, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do silnego obniżenia nastroju i powodować występowanie epizodów depresji.

Co się dzieje w organizmie podczas ćwiczeń?

Podczas ćwiczeń metabolizm i oddech przyśpieszają, płuca zaczynają efektywniej pracować, co prowadzi do dotlenienia i maksymalnego wykorzystania tlenu przez komórki. Co ciekawe, w trakcie ćwiczeń wzmaga się produkcja naturalnych hormonów szczęścia, dzięki którym odczuwamy przypływ dobrego samopoczucia, mamy więcej energii i znacznie wyższą odporność na ból. Mało tego, usprawnia się także przepływ limfy – naszej naturalnej „kanalizacji”, której efektywna praca jest w pełni zależna od ruchu mięśni.

baner_desktop
baner_mobile

Aby jeszcze dokładniej zobrazować sobie wszechstronny wpływ aktywności fizycznej na zachodzące w organizmie reakcje, przyjrzyjmy się temu, jak jeszcze może na nas wpływać:

 • Wyostrza pamięć i zwiększa produktywność
 • Łagodzi niepokój i poprawia pewność siebie
 • Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi
 • Pomaga redukować stres i poprawiać zdrowie psychiczne
 • Zwiększa zdolności uczenia się
 • Obniża ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne
 • Poprawia posturę
 • Pomaga regulować apetyt – a tym samym uczucie głodu
 • W połączeniu z antyoksydantami i nawadnianiem się wspiera leczenie nadciśnienia
 • Łagodzi bóle pleców
 • Poprawia libido
 • Chroni przed utratą masy mięśniowej
 • Pomaga walczyć z niepokojem i depresją
 • Obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej zalety – wprowadzenie aktywności fizycznej, dostosowanej do aktualnego stanu zdrowia – jak choćby joga, bieganie, pływanie, taniec, rozciąganie, siłownia, trucht, skakanka – zdaje się być rozsądną decyzją korzystnie wpływającą na stan zdrowia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE