Wiele badań dowodzi, iż promieniowanie słonecznie ma pozytywny wpływ na ciało człowieka. Nie tylko pomaga poprawić nasze samopoczucie, ale uczestniczy także w syntezie witaminy D3 – której oddziaływanie na procesy zachodzące w organizmie (w tym układ odpornościowy) jest niezwykle szerokie. Problemem, na który starają się zwrócić uwagę zarówno naukowcy, naturopaci, jak i lekarze dotyczy sytuacji, kiedy to świadomie bądź nieświadomie narażamy swoje ciało na zbyt dużą ekspozycję na promienie słoneczne – zwłaszcza w miesiącach, w których to słońca na niebie mamy najwięcej.
Promieniowanie UV, na którego działanie się wystawiamy – jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wygląd oraz zdrowie skóry.
Wystarczy kilkugodzinne opalanie, bądź krótka i intensywna wizyta na solarium, aby nasza skóra mogła ulec nieprzyjemnemu zaczerwienieniu. Oparzeniom wywołanym nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV towarzyszy ból i pieczenie, a czasem nawet wymioty, osłabienie, dreszcze, czy gorączka. Osoby narażone na takie nieprzyjemności powinny chronić swoją skórę stosując filtry przeciwsłoneczne. Jeśli jednak pojawią się u nas dolegliwości związane z poparzeniami słonecznymi – powinno się korzystać z preparatów i metod o charakterze łagodzącym, np:
Doraźnie można wspierać się witaminą C, jak również większymi dawkami likopenu – które będą wspomagać procesy zachodzące w organizmie – proregeneracyjne i przeciwzapalne.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych skutków spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce (zwłaszcza w sytuacji, w której nasza karnacja nie jest w stanie nas chronić) może być pojawienie się zmian nowotworowych. Objęte ryzykiem wystąpienia takich zaburzeń są osoby o bladej, jasnej cerze, ze skłonnością do poparzeń i przebarwień.
Długie opalanie może przyczyniać się do wystąpienia udaru słonecznego. Jest to nic innego, jak sytuacja – w której to doprowadzamy do przegrzania organizmu.
Najczęściej ma to miejsce w połączeniu z niedostateczną ilością wypijanych płynów w ciągu dnia – wówczas tkanki, krew i limfa cierpią z powodu niedowodnienia.
Nadmiar promieniowania UV (na naszą niekorzyść) może przynieść więcej szkód, niż pożytku. Szczególnie promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za tworzenie się wielu niekorzystnych zmian w organizmie – np. wolnych rodników.
Odpowiedzialne i świadome analizowanie zagrożeń wynikających z nadmiernej ekspozycji na promienie słonecznie, może uchronić nas przed wieloma potencjalnymi nieprzyjemnościami – zarówno w kwestii urody, jak i zdrowia.
Zapisz się do NEWSLETTERA, aby otrzymywać informacje o naszych produktach i promocjach i otrzymaj 10% RABATU na zestaw produktów.