Dlaczego antyoksydanty są kluczowym składnikiem zdrowej diety?

Większość z nas wielokrotnie słyszała o tym, jak olbrzymie znaczenie dla zdrowia mają antyoksydanty. Najczęściej mówi się o ich działaniu dotyczącym wymiatania z organizmu wolnych rodników. Czym więc dokładniej są, jakie jest ich zadanie, jak również gdzie możemy je znaleźć?

Większość z nas wielokrotnie słyszała o tym, jak olbrzymie znaczenie dla zdrowia mają antyoksydanty. Najczęściej mówi się o ich działaniu dotyczącym wymiatania z organizmu wolnych rodników. Czym więc dokładniej są, jakie jest ich zadanie, jak również gdzie możemy je znaleźć?

Antyoksydanty, czyli inaczej przeciwutleniacze – to szeroka grupa związków chemicznych występujących w przyrodzie. Znaleźć je możemy w produktach pochodzenia roślinnego, ale również i zwierzęcego. Dzielą się na dwie grupy – endogenne i egzogenne. Te pierwsze, dobrze odżywiony organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Z kolei w przypadku drugich – nie mamy tej umiejętności. Musimy więc pobierać je wraz z dietą, bądź też postawić na dobrej jakości suplementację.

Przeciwutleniacze dysponują „dodatkowym” elektronem – co z punktu widzenia zdrowia jest kwestią niezwykle ważną. Aby zrozumieć, jak wielkie znaczenie mają one dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, należy bliżej przyjrzeć się ich głównym antagonistom – czyli wolnym rodnikom.

Jak na wolne rodniki oddziałują antyoksydanty?

Wolne rodniki, będące produktem stresu oksydacyjnego to atomy nieposiadające pary, dysponujące nieparzystą liczbą elektronów. Z natury są „niezadowolone i niespokojne”. Nieustannie poszukują wolnych elektronów – na naszą niekorzyść pozyskują je z innych, w pełni funkcjonalnych cząsteczek – tym samym uniemożliwiając im pracę. To z kolei w dłuższej perspektywie przyczynia się do zaburzeń na poziomie komórkowym – co może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości, chorób cywilizacyjnych, czy nowotworów.

Antyoksydanty za sprawą wyżej wspomnianej cechy – posiadania dodatkowego elektronu – są w stanie przeciwdziałać niekorzystnemu wpływowi wolnych rodników na organizm. Ich działanie polega na dobrowolnym oddawaniu wolnym rodnikom brakującego im elektronu – doprowadza to do ich „uspokojenia” i całkowitego unieszkodliwienia. Na tym jednak ich prozdrowotne działanie się nie kończy. Za sprawą wielu odkryć naukowych – dziś już wiemy, że przeciwutleniacze wykazują także wiele innych dobroczynnych właściwości, tak jak:

 • Działanie przeciwnowotworowe
 • Wspomaganie procesów regeneracyjnych
 • Zmniejszanie ryzyka wystąpienia cukrzycy
 • Zapobieganie chorobom serca i układu krążenia
 • Branie udziału w obronie organizmu przed bakteriami czy wirusami
 • Spowalnianie starzenia się organizmu

 

baner_desktop
baner_mobile

Gdzie możemy znaleźć antyoksydanty?

 • Przyprawy i zioła, np. cynamon, goździki, oregano, curry
 • Truskawki, jabłka, jagody, aronia, jeżyny, maliny
 • Pomidory, marchewki, dynia, kapusta, buraki
 • Świeżo wyciskane soki warzywne
 • Zimnotłoczone oleje roślinne
 • Wysokiej jakości naturalne nutraceutyki – np. w postaci soku z izomeryzowanym likopenem z dodatkiem naturalnej witaminy C. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i prozdrowotne. Co więcej, zawiera on duże ilości wysoce aktywnego likopenu – 12 mg/100 ml.

Aby wspomóc organizm zarówno w walce z wolnymi rodniki, jak i zaburzeniami na poziomie komórkowym, mogącymi przyczyniać się do wielu współczesnych chorób i nieprzyjemnych dolegliwości – rozsądną decyzją byłoby wprowadzenie do modelu odżywiania znacznie większej ilości produktów bogatych w związki aktywne i antyoksydanty, przy jednoczesnym zminimalizowaniu spożycia produktów niezdrowych, wygodnych i wysoce przetworzonych. Jest to ważne szczególnie w dzisiejszych czasach – zdominowanych przez stres, pęd życia, niedosypianie, nadmiar cukru i niezdrową żywność. Wprowadzenie takich zmian może przynieść nam jedynie same korzyści zdrowotne.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE