Czym są antyoksydanty, jak działają i dlaczego powinniśmy uwzględnić je w swojej diecie?

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to związki chemiczne, których zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych – są to cząstki, które obecne w nadmiernej ilości negatywnie wpływają na pracę organizmu i całe nasze zdrowie.

Antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, to związki chemiczne, których zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych – są to cząstki, które obecne w nadmiernej ilości negatywnie wpływają na pracę organizmu i całe nasze zdrowie. Wolne rodniki sprzyjają procesom starzenia i zwiększają ryzyko powstawania wielu rozmaitych chorób, w tym nowotworów. Innymi słowy – oksydanty zaburzają homeostazę naszego ciała, czyli równowagę pro- i antyoksydacyjną. W sytuacji stresu oksydacyjnego organizm nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzać procesów związanych z regeneracją i odbudową – co w dalszej perspektywie prowadzi do kłopotów zdrowotnych.

Naturalne antyoksydanty są związkami, które mogą pomóc nam w przeciwdziałaniu temu procesowi. Co więcej, dostarczają nie tylko wielu składników aktywnych, lecz także za sprawą oddawania wolnego elektronu są w stanie regulować ilość wolnych rodników w organiźmie. W ten sposób efektywnie zmniejszają poziom stresu oksydacyjnego, co pozwala usprawnić wiele reakcji organizmu na poziomie komórkowym.

Jednym z antyoksydantów przeciwdziałających stresowi oksydacyjnemu jest likopen, który ma w tym zakresie najsilniejszą skutecznością, co potwierdzają badania. W naszym obszarze geograficznym możemy go dostarczyć do organizmu głównie za pomocą diety – poprzez spożywanie przetworów z pomidorów. Likopen wykazuje najwyższą skuteczność dopiero po obróbce cieplnej – wówczas absorpcja substancji aktywnej jest najwyższa.

Świat nauki ciągle bada właściwości lecznicze tego związku. Dotychczasowe wyniki pokazują, że suplementacja wysokiej jakości likopenu pomaga w przeciwdziałaniu wielu chorobom, w tym nowotworom, jak również chroni nas przed rozwojem rozmaitych zaburzeń i dolegliwości zdrowotnych.

 

baner_desktop
baner_mobile

Likopen dostarczany wraz z dietą sprzyja odbudowie i stabilizowaniu pracy organizmu. Efekt ten wzmocnimy, jeśli skorzystamy z suplementu z wysoką jakością składnika aktywnego w postaci antyoksydantu.

Stosowanie antyoksydantów w diecie – choćby za pomocą odpowiednich produktów żywieniowych czy naturalnych suplementów – pozwala uchronić się przed wieloma zaburzeniami zdrowotnymi, które w dalszej perspektywie mogłyby prowadzić do rozwoju powszechnych dziś chorób cywilizacyjnych.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE