Czy można efektywnie czerpać likopen z codziennej diety?

Przeprowadzono wiele badań nad stabilnością likopenu, jego prozdrowotnym potencjałem, jak również najskuteczniejszą dawką terapeutyczną i czynnikami wpływającymi na wchłanialność w przewodzie pokarmowym.

Przeprowadzono wiele badań nad stabilnością likopenu, jego prozdrowotnym potencjałem, jak również najskuteczniejszą dawką terapeutyczną i czynnikami wpływającymi na wchłanialność w przewodzie pokarmowym.

Wraz z dietą likopen może być dostarczany do organizmu choćby pod postacią pomidorów i przetworów na ich bazie. Ze 100 gramów pomidora otrzymamy od 0,72 do 4,2 mg likopenu.

Podaje się, że korzyści zdrowotne możemy osiągnąć dostarczając likopenu w ilości ok. 6-25 mg/dzień. Liczby wydają się być duże, tym bardziej, że w Polsce spożywamy go średnio w ilości ok. 1-7 mg na dzień.

Badając wpływ wyższych dawek likopenu dostarczanego ze źródeł żywieniowych – stwierdzono, że bezpieczna dobowa ilość tego składnika wynosi 75 mg. Co ciekawe, w populacji południowej Hiszpanii odnotowuje się spożycie likopenu z diety na poziomie 97,6 mg na dzień.

Pozyskiwanie z jedzenia tego wszechstronnego antyoksydantu bywa niekiedy utrudnione, przez co nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi dawek na zadowalającym nas poziomie. Wszystko za sprawą kilku czynników, które mogą ograniczyć zarówno biodostępność, jak i poziom samego likopenu w produktach rolnych.

baner_desktop
baner_mobile

Co obniża poziom likopenu w produktach rolnych, np. pomidorach?

1. Niewłaściwa temperatura otoczenia. Zbyt ciepły klimat (powyżej 35 stopni) przyczynia się do przemiany likopenu do beta-karotenu.

2. Nieodpowiednia, wyjałowiona gleba, z której rośliny pozyskują składniki odżywcze będące zapalnikiem licznych przemian i procesów – w tym syntezy likopenu.

3. Dieta, w której obfitują produkty zawierające związki wapnia zmniejsza biodostępność likopenu nawet o 84%.

4. Uprawy nieekologiczne, konwencjonalne, w których używane są duże ilości pestycydów.

5. Od 94 do 96% likopenu naturalnie występującego w surowych pomidorach to słabo wchłanialna forma trans.

Rada: aby poprawić biodostępność likopenu – należy poddać produkty go zawierające obróbce cieplnej. Wówczas dochodzi do procesu izomeracji, w której powstają formy cis – a te cechują się znacznie większą wchłanialnością w organizmie człowieka. Przekłada się to na wyższy efekt terapeutyczny. Z tego też względu zupa pomidorowa, koncentrat, pasteryzowany sok, czy ketchup będą cechować się większą zawartością likopenu, aniżeli surowy pomidor.

Zakładając, że produkt pochodzi z surowca wysokiej jakości, dawkę około 10 mg likopenu możesz zapewnić sobie spożywając w ciągu dnia:

  • 3-4 łyżki ketchupu
  • 2-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • ¾ szklanki soku pomidorowego
  • 2-3 średnie pomidory
  • ½ szklanki zupy pomidorowej

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości suplementacji wysokimi dawkami likopenu – warto postawić na naukę. Współczesne zdobycze laboratoryjne za pomocą wyspecjalizowanej obróbki i mnogości procesów – pozwoliły stworzyć produkt, który cechuje się likopenem pochodzenia żywieniowego o bardzo wysokiej biodostępności – skoncentrowany napój antyoksydacyjny z izomeryzowanym likopenem i naturalną witaminą C. W swoim składzie (250 ml) zawiera aż 30 mg naturalnego, wysoce biodostępnego likopenu o wielu właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, przeciwzapalnych i prozdrowotnych.

Likopen pozyskany przy udziale najnowszej technologii – pomija wiele z naturalnych buforów znajdujących się w organizmie np. w przewodzie pokarmowym. Ta cecha umożliwia mu dotarcie do komórki w formie aktywnej i niezakłóconej. Znaczy to, że jego leczniczy wpływ na organizm wzrasta.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE