Dlaczego profilaktyka zdrowotna jest ważna?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – z tym powiedzeniem musiałeś/aś się zetknąć nie raz. Czy wiesz, co tak naprawdę ono oznacza?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – z tym powiedzeniem musiałeś/aś się zetknąć nie raz. Czy wiesz, co tak naprawdę ono oznacza?

O profilaktyce zdrowotnej mówi się coraz częściej. Niestety, wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest właściwe dbanie o zdrowie, jak również jakie korzyści nam ono zapewnia i przed czym może uchronić.

Czym więc dokładniej jest profilaktyka zdrowotna?

Najogólniej mówiąc – są to wszystkie działania, które mają zapobiegać i chronić organizm przed patologicznym rozwojem zaburzeń i dolegliwości prowadzących w dalszej perspektywie do rozmaitych chorób. Działaniami przynoszącymi największe efekty są zarówno zmiana sposobu odżywiania, zarządzanie stresem, jak i wprowadzenie aktywności fizycznej, która pozwoli zaktywizować liczne procesy zachodzące na poziomie komórkowym.

Dieta współczesnych ludzi borykających się z pędem życia i nadmiarem stresu – najczęściej sprowadza się do produktów przetworzonych, gotowych i wygodnych w przygotowaniu. Niestety są to propozycje, które z racji procesów, przez które musiały przejść, stają się nie tyle wątpliwej jakości, co również ubogie w składniki funkcjonalne, związki aktywne i antyoksydanty. Zamiast tego – przemycają do organizmu nadmiar cukru, tłuszcze trans, dodatki, konserwanty i wspomagacze, których cel dodania nie miał nic wspólnego z profilaktyką i wspieraniem zdrowia.

W takim wypadku przede wszystkim należy skupić się na przeanalizowaniu sposobu, w jaki się odżywiamy. Powinniśmy wyeliminować te produkty, które przyczyniają się do powstawania procesów prozapalnych, uczucia zmęczenia, czy nadmiernych skoków i spadków cukru.

Z całą pewnością nie po drodze naszemu zdrowiu będzie z:

 • Tanimi olejami roślinnymi w plastikowych butelkach dostępnych w popularnych sklepach;
 • Słodyczami, ciasteczkami, ciastami z niepewnym składem, w których znajdują się duże ilości konserwantów, syropów, cukru i oleju palmowego;
 • Żywnością gotową, która leżała na tyle długo, by wszelkie antyoksydanty i związki aktywne zdążyły się utlenić;
 • Żywnością typu fast-food;
 • Słodkimi napojami, nadmiarem pasteryzowanych soków owocowych
 • Energetykami;
 • Słodkimi bułkami, nadmiarem oczyszczonej pszenicy
 • Niedoborem błonnika
 • Niedoborem pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do przeprowadzania procesów związanych z regeneracją
 • Nadmierną ilością tłuszczu w połączeniu z cukrem = działanie prozapalne, usypiające

Produkty, które pomogą Twojemu organizmowi:

 • Kwasy tłuszczowe omega 3, które wykazują wszechstronne działanie, w tym: przeciwzapalne, proregeneracyjne, przeciwalergiczne, wspierające pamięć, pracę mózgu i koncentrację. Możesz je znaleźć w żółtku jaja, nasionach lnu, orzechach, oleju z siemienia lnianego.
 • Witamina C + bioflawonoidy – wspierają pracę układu krwionośnego, przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu, działają przeciwzapalnie. Znajdziesz je w owocach dzikiej róży, cytrusach, papryce, kiwi.
 • Likopen – silny antyoksydant pełniący w organizmie wiele ważnych funkcji. Przeciwdziała nowotworom, reguluje ciśnienie, działa przeciwzapalnie. Ze względu na swoją specyfikę – jego najwyższej wartości biologicznej formę znaleźć możemy w pomidorach poddanych obróbce cieplnej. Dostarczenie go wraz z dietą w ilościach, które efektywnie wspierałyby procesy prozdrowotne – jest niezwykle trudne, dlatego też zaleca się wzbogacanie diety o skoncentrowane i naturalne nutraceutyki o dużej zawartości (12 mg/ 100 ml) biodostępnego i wysoce aktywnego likopenu – np. napój likopenowy (w postaci soku) z naturalną witaminą C.
 • Witaminy z grupy B, witamina A, witamina E
baner_desktop
baner_mobile

W profilaktyce zdrowotnej dużą rolę odgrywa dieta. Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale również to, co zdecydowałeś/aś się wyeliminować z jadłospisu. To, co spożywasz – powinno dostarczać Twojego organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, związków aktywnych, kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Jeśli za cel stawiasz sobie zdrowie i wobec tego zmianę nawyków żywieniowych wówczas produkty, które wybierasz, nie powinny zawierać szkodliwych tłuszczów trans, konserwantów, dużej ilości cukru, czy też pochodzić z niskiej jakości surowca. Odpowiednia dieta wraz z aktywnością fizyczną i przeciwdziałaniem stresowi – zapobiegają otyłości i rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE