Czym są wolne rodniki i dlaczego są szkodliwe dla organizmu?

Wolne rodniki to cząsteczki naturalnie występujące w ludzkim ciele. Nieustannie poszukują one wolnych elektronów. Na naszą niekorzyść pozyskują je one z innych, w pełni funkcjonalnych cząsteczek – tym samym uniemożliwiając im pracę. Wolne rodniki możemy przyrównać do dziecka, które domaga się utraconej zabawki.

Wolne rodniki to cząsteczki naturalnie występujące w ludzkim ciele. Nieustannie poszukują one wolnych elektronów. Na naszą niekorzyść pozyskują je one z innych, w pełni funkcjonalnych cząsteczek – tym samym uniemożliwiając im pracę. Wolne rodniki możemy przyrównać do dziecka, które domaga się utraconej zabawki. Dziecko za wszelką cenę stara się odzyskać to, na czym mu zależy. Zachodzi tutaj podobna analogia – z tą różnicą, że działalność nadmiernej ilości wolnych rodników prowadzi w organizmie człowieka do rozmaitych i niekorzystnych zmian na poziomie komórkowym, które mogą przyczyniać się do powstawania wielu zaburzeń i chorób cywilizacyjnych.

Przybliżając definicję wolnych rodników- są to po prostu atomy, które nie mają pary i której też usilnie poszukują. Niestety za sprawą swojej działalności uszkadzają one ściany nauczyć krwionośnych, utleniają tłuszcze, przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry, powstawania chorób nowotworowych, problemów ze wzrokiem, chorób nerek, schorzeń stawów, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, chorób neurodegeneracyjnych – np. Alzheimera, Parkinsona, cukrzycy typu drugiego, czy astmy.

Złe nawyki żywieniowe, nadmiar stresu, przejadanie się, niedobór antyoksydantów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku – prowadzą do sytuacji, w której to w ludzkim organizmie zaczyna tworzyć się ilość wolnych rodników przekraczająca możliwości antyoksydacyjne.

Wolne rodniki powstają naturalnie – choćby w procesie oddychania, niemniej jednak proces ten może zostać niebezpiecznie przyśpieszony przez nieodpowiednie wybory żywieniowe, brak ruchu, używki, czy nadmierną ekspozycję na stres.

Do głównych czynników przyczyniających się do powstawania wolnych rodników możemy zaliczyć:

  • Nadmierny wysiłek fizyczny przy ubogiej w składniki odżywcze diecie
  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem
  • Palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, oddawanie się używkom
  • Silny, długotrwały stres – który ogranicza możliwości trawienne organizmu, wzmaga procesy prozapalne i osłabia procesy proregeneracyjne
  • Zbyt długie i intensywne opalanie się
  • Niedostateczna podaż błonnika, antyoksydantów i związków aktywnych z pożywienia
  • Nadmierna konsumpcja produktów i potraw o wątpliwej jakości i niskiej wartości odżywczej, np. żywność gotowa, fast-food, słodycze, kupne ciasta i drożdżówki
  • Niedostateczna ilość snu, która zaburza naturalny cykl funkcjonowania organizmu w ciągu dnia
  • Gotowanie i smażenie z użyciem niskiej jakości tłuszczów roślinnych – np. rzepakowy, słonecznikowy – dostępnych w sklepach w temperaturze pokojowej i w plastikowej butelce. Związki zawarte w olejach roślinnych są podatne na światło i tlen – dochodzi w nich wówczas do utleniania, czyli unieczynnienia się tego, na czym nam najbardziej zależy. Aby zachować wszystkie najpotrzebniejsze składniki – najkorzystniej jest używać olejów roślinnych tłoczonych na zimno, przechowywać w lodówce i stosować np: do polewania miseczki zupy, czy porcji sałatki. Do smażenia wykorzystujmy olej kokosowy, masło klarowane, czy też olej ryżowy – czyli tłuszcze, które znacznie dłużej i lepiej znoszą wysokie temperatury.

 

baner_desktop
baner_mobile

Aby chronić się przed nadmierną działalnością wolnych rodników – musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co jesz; jak radzisz sobie ze stresem; jak również ile czasu poświęcasz na wzmacnianie kondycji fizycznej swojego ciała.

Po przeanalizowaniu powyższych skup się na naprawianiu i odwracaniu powtarzanych błędów. Nie zapomnij przy tym o niezwykle ważnym udziale diety. Usuń z dziennego jadłospisu to, co szkodzi Twojemu ciału – a zamiast tego wprowadź produkty przeciwzapalne, proregeneracyjne o wysokiej aktywności biologicznej, np. Likopen, witaminę C, kwasy omega 3, witaminę E.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE