12 zaleceń dotyczących prewencji nowotworów wg. Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Rak to choroba polegająca na niekontrolowanym namnażaniu niektórych komórek ciała. Mogą one tworzyć guzy i zaburzać wiele naturalnych procesów zachodzących w organizmie. W dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat możemy mieć wpływ na swoje zdrowie.

Rak to choroba polegająca na niekontrolowanym namnażaniu niektórych komórek ciała. Mogą one tworzyć guzy i zaburzać wiele naturalnych procesów zachodzących w organizmie. W dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat możemy mieć wpływ na swoje zdrowie – regularnie wykonując badania, zdrowo się odżywiając, uprawiając aktywność fizyczną, stosując profilaktykę prozdrowotną – jesteśmy w stanie istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej w przyszłości

Europejski kodeks walki z rakiem jest gotową instrukcją podpowiadającą – w jaki sposób poprawić swoje zdrowie. Kodeks koncentruje się na działaniach, jakie może podjąć każdy z nas, aby zapobiegać powstawaniu nowotworów.

Za sprawą rozmaitych wyników badań dziś już wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad – może znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania zarówno na nowotwory, jak i współczesne choroby cywilizacyjne.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że przestrzeganie Kodeksu walki z rakiem mogłoby ograniczyć śmiertelność spowodowaną przez choroby nowotworowe w samej Europie aż o 50%.

Dwanaście zaleceń dotyczących prewencji nowotworów, jakie znajdują się w Europejskim kodeksie walki z rakiem stanową skuteczną profilaktykę prozdrowotną, jakiej współcześnie potrzebujemy.

Zalecenie 1: Nie pal.

W jednym papierosie znajduje się około 7000 substancji chemicznych, z czego aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych. Twojemu ciału nie jest z nimi po drodze.

Zalecenie 2: Stwórz środowisko bez dymu papierosowego.

Postaraj się, aby Twój dom, jak również miejsce pracy – były wolne od dymu tytoniowego. Jeśli nie palisz – tym bardziej nie ma potrzeby, abyś stał/stała się biernym palaczem/palaczką.

Zalecenie 3: Utrzymuj prawidłową masę ciała.

Uważnie obserwuj zmiany, jakich doświadcza Twój organizm. Jeśli w sposób niekontrolowany zaczynasz przybierać na wadze – przeanalizuj wszystko, co mogło się do tego przyczynić, jak również zapytaj o radę specjalistów. Jest to ważne choćby z tego względu, iż otyłość jest drugim czynnikiem, zaraz po paleniu tytoniu, zwiększającym ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Może ona prowadzić także do zaburzeń w obrębie układu krążenia, cukrzycy, czy innych chorób metabolicznych.

Zalecenie 4: Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.

Postaraj się ograniczyć siedzący tryb życia, który przyczynia się do osłabienia mięśni, niekontrolowanego przybierania na wadze i wielu niekorzystnych procesów, do których może dojść w Twoim organizmie. W wolnym czasie uprawiaj jogę, rozciągaj się, spaceruj, biegaj, pływaj, pójdź na siłownię, tańcz, bądź też postaw na inną, dobraną pod siebie aktywność fizyczną. W czasie aktywności – nie zapominaj o nawodnieniu.

Zalecenie 5: Aby zwiększyć prozdrowotny wpływ diety na organizm – wzbogać swój model odżywiania o produkty i suplementy zawierające wysokiej jakości antyoksydanty.

Zrezygnuj z nadmiaru mięsa i soli; produktów wysoce przetworzonych, wzbogaconych o zbyt dużą ilość konserwantów, barwników, tłuszczów trans, cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, czy innych niekorzystnie wpływających na zdrowie dodatków. Zamiast tego postaw na produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe, soki warzywne, ekologiczne warzywa i owoce, jak również domowej roboty posiłki, co do których składu będziesz mieć stuprocentową pewność. Aby jeszcze efektywniej wpływać na procesy zachodzące w Twoim ciele – wprowadź do diety nutraceutyki bogate w wysoce aktywny i biodostępny likopen, np: napój z izomeryzowanym likopenem i naturalną witaminą C – który wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych – w tym antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, czy proregeneracyjnych.

Zalecenie 6: Ogranicz spożycie alkoholu.

Alkohol nie jest produktem żywieniowym, nie dostarcza nam żadnych składników, czy związków funkcjonalnych, wspierających pracę ciała i komórek. W związku z powyższym – nie można ustalić dla niego bezpiecznej dawki.

Zalecenie 7: W gorących miesiącach unikaj nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Miesiące, w których mamy najwięcej słońca – zachęcają do zażywania kąpieli słonecznych. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może przyczyniać się nie tylko do przedwczesnego starzenia się skóry, ale także do powstawania nowotworów, np. czyraka.

W ramach działań prewencyjnych – postaraj się korzystać odzieży i kosmetyków ochronnych, jak również nie przesadzać z nadmiarem słońca w godzinach 10-16.

baner_desktop
baner_mobile

Zalecenie 8: W pracy zapewnij sobie ochronę przed substancjami mogącymi negatywnie wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Przestrzegaj zasad BHP w miejscu pracy.

Zalecenie 9: Chroń się przed promieniowaniem radonowym.

Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Jest to gaz szlachetny, niemający zapachu i koloru, który wykazuje działanie rakotwórcze na płuca.

Zalecenie 10: Jeśli jesteś kobietą i gdy pozwala Ci na to zdrowie – karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Z kolei hormonalna terapia zastępcza może działać wręcz odwrotnie – zwiększać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Dlatego też postaraj się ograniczyć jej stosowanie.

Zalecenie 11: Zaszczep swoje dzieci przeciwko HBV i HPV.

Wirusowe, jak również bakteryjne czynniki infekcyjne odpowiadają za 15-20% nowotworów złośliwych – dlatego też zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:

  • Wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Zalecenie 12: Nie zapominaj o regularnych badaniach przesiewowych.

Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych, które pomogą Ci we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych, np:

  • Raka jelita grubego (kolonoskopia)
  • Raka piersi (mammografia)
  • Raka szyjki macicy (cytologia)

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów – tylko w samej Polsce w roku 2018 odnotowano ponad 167 tys. przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe, jak również 101 tys. zgonów spowodowanych przez tę grupę chorób. Te liczby powinny martwić – tym bardziej, że prowadzone statystki i dokumentacja pokazują, że w Polsce rak stanowi drugą przyczynę wszystkich zgonów, z kolei na świecie – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – pierwszą. Dlatego też działania profilaktyczne, świadomość współczesnych zagrożeń, jak również edukacja żywieniowa są niezbędnymi filarami pozwalającymi na zmniejszenie tych liczb – jest to tym bardziej ważne, gdyż obecnie z roku na rok wykazują tendencję wzrostową.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Udostępnij post:
POLECAMY WYBRANE PRODUKTY W SKLEPIE